Rychlé otázky – Žanda Panda (Žaneta Havlenová)

Žanda píše na svém blog: „Radši se vyspat v křoví uprostřed mexického města, aby následně měla na šnorchlování s velrybím žralokem a melíry, než aby utrácela za hostely.“ Na cestách jsou prostě nejdůležitější zážitky (tak to mám taky). Místo, kde člověk je, není zase tak důležité. Mrkněte na její odpovědi, je z nich vidět, že to je velká sympaťačka.

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – To se za těch osm let, co bloguju o cestování, dost měnilo. Nejdřív to byl super pocit, že jsem v těch zemích třeba půl roku žila v mezinárodních komunitách. To bylo Japonsko, Skotsko, Kanada a Zéland, odtud mám kamarády na celý život. Pak mi lidi začali lajkovat blog, takže jsem tak trochu vyhledávlat nevšední zážitky, roadtrip ve vanu na hippie festival v Austrálii nebo snowboard v Himalájích, o kterých bych mohla psát. No a pak jsem potkala manžela a teď mi stačí, že mám s kým sdílet probouzení se v přírodě.
 2. Cestuješ sama? – Do letadla jsem většinou skočila sama, ale nikdy netrvalo dlouho, než jsem si našla parťačku nebo parťáka. Stejně tak ale miluju jet s partou nebo sama s manželem.
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Cokoliv v Africe. Líbila by se mi Namibie, ale je škoda, že tam člověk potřebuje mít auto. To samý Omán.
 4. Kam pojedeš příště? – Za měsíc jedu na Havaj, mrknu se na Maui a Big Island.
 5. Plánuješ? – Koupím letenku a přečtu si blogy lidí, co tam byli, popřípadě si na Pinterestu prohlídnu tipy na místa, který ovšem nikdy tak krásně nevyfotím. 🙂

  2
  Vrak v Karibiku na pláži
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Stan bejby. Bez stanu si připadám nesvá.
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Zběsilé sbírání mapiček a skladování hor cestovních prospektů.
 8. S průvodcem nebo bez? – Když mám na zemi málo času nebo je moc velká, tak ano, Lonely Planet vytáhnu. Jinak ale dám přednost doporučení lidí.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Stejk z lamy v Peru a mangrovoví červi na Filipínách. Ale hlavně jsem díky cestování objevila japonské okonomiyaki, který dělám doma a pak zvu kamarády na večeře.
 10. Nejkurióznější zážitek? – Když nám na Havaji místní bezdomovecká komunita schválila, že u nich můžeme kempovat, hlídali nám stan a přizvali nás na jídlo?
 11. Kolik zemí máš na kontě? – 36 + Chile na jeden den a centrum Šanghaje na dvě hodiny. 😀vystrizek_zanda
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – Japonsko zůstane srdcovka, ale nejvíc mě na cestách překvapila Nikaragua. Ta má divokou přírodu, jakou u nás neznáme, hodný a nápomocný obyvatele a ty ceny!
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? – Český Ráj, kam jezdíme na čundry s partou. To je takový důkaz, že se člověk má vždycky za kým vrátit.
 14. Co bys dovezla do ČR? – Sopku.
 15. Co bys vyvezla z ČR? – Hady.
 16. Čeho už bylo dost? – Pocitu, že všude se žije líp než u nás. Není to tak. 🙂
 17. Když ne v ČR, tak kde? -Rozhodně na ostrově Penang, v historické části mezi Chinatown a Little India. Kvůli jídlu a atmosféře.
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – Stan, čtečku, podvlíkačky, a řasenku. Plus hodně s nechutí i mobil.

  12
  Výstup z druhého největšího kaňonu světa
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? – Když to jde, nekupovat si letenku s jídlem. Jednou nás pustili do letadla s vlastní půlkou grilovanýho kuřete. Jo a taky mít čtečku nabušenou knihami a průvodcema, to se na cestě kolem světa hodilo jako nic jiného.
 20. Tvůj nejdelší let? – Přímák z Londýna do Kuala Lumpur bez jídla a pití
 21. Spíš v letadle? – Do půl hoďky, někdy tak tvrdě, že zmeškám jídlo.
 22. Co posloucháš na cestách? – Poslouchám indie rock. Prostě si vyhlídnu oběť, u který mám pocit, že má podobnej vkus, nechám si celej večer doporučovat něco z jejich země a pak se dostanu třeba i k super australskýmu hip hopu. Na roadtripech je ale stálice první album Awolnation.
 23. Můžeme tě někde sledovat? – Já ještě nezmiňovala blog? 😀 http://zandapandavtokiu.blogspot.cz/ A docela mě teď baví Instagram, když už sem se naučila hashtagy. (Žanda má i Facebook). 
  6
  V prašanu v Himalájích (podle mě to vypadá jako u nás na Petříně)

  Mrkněte i na odpovědi lidí před Žandou. Také stojí za přečtení: Rychlé otázky.