Mexiko (Yucatán) – červen 2016

Pokud máte rádi relax na pláži s občasným výletem za nějakou památkou, tak je Yucatán pro vás to pravé. Památek (pyramid) tam je víc než dost a nádherných plážích také. Pokud jste jako já a máte radši trochu větší dobrodrůžo, tak radši vyražte někam jinam.


Hodnocení? 3/5

Jel bych tam znovu? Ne

Kolik dní? 6 dnů

Co tam? Májské památky, pláže, divné sladkosti, pralesy, hromada turistů, pyramidy

Highlighty? Chichen Itza (místní pyramida číslo 1), Cozumel (ostrov, kde se můžete parádně potápět), cenote jezírka (přírodní jezírka, kde můžete plavat), Valladolid (takové malé koloniální městečko, kde mají dobré cenoty)

Co vynechat? Playa del Carmen (takové typické letovisko, kde jsou pěkné pláže, ale také miliony turistů, město samo o sobě je nic moc, takže pro mě trochu nůďo)

Tajný tip? Ek Balam (pyramida severně od města Valladolid, na kterou se dá vylézt a koukat na prales + je tam minimum turistů), Mexické sladkosti (ochutnejte a zjistíte, že je to opravdu nářez)

Trasa? Merida – Chichen Itza – Valladolid – Ek Balam – Valladolid – Playa del Carmen – Cozumel – Cancún letiště

Kolik to stálo? Vycházelo to cca. 1200 Kč na den s tím, že jsem si vůbec nevařil a jedl v restauracích a vždy jsem spal někde za peníze; jinak jsem se dopravoval autobusem, taxíkem a dvakrát lodí; letenku jsem neplatil

Rada? Naučte se trochu Španělsky (je velmi složité se domluvit Anglicky v místě, kde to není úplné turistické centrum; většinou lidé neumí ani základy), kupte si místní SIM kartu s internetem (není to tak drahé a pomůže to při domlouvání rukama nohama)

Jak je tam draho (zdroj)?

 • Jídlo v „normální“ restauraci: 103,28 Kč
 • Menu v McDonaldu: 103,28 Kč
 • Plechovka piva v obchodě: 23,02 Kč (v neděli se nedá koupit po 17:00)
 • Voda 1,5l: 17,17 Kč
 • Marlboro: 62,65 Kč
 • Taxi 1km: 10,33 Kč

Co teď? Zkuste třeba odpovědi cestovatelů, které jsem vyzpovídal. Tady jsou – rychlé otázky.

6 komentářů u „Mexiko (Yucatán) – červen 2016“

 1. Mě teda Ek Balam docela zklamal – v porovnání cena/zážitek a také v porovnání s podobnou „atrakcí“ u Teotihuacanu. Taky způsob dopravy je k EB docela exotický – nejezdí žádný bus, pouze taxi nebo taxi colectivo.Vstupné je celkem předražené (necelých 200pesos) oproti Teotihuacánu (necelých 70pesos). Isla Mujeres na mě působila jako mexická variace na vietnamskou tržnici u nás. Celkově jsem si v okolí Cancúnu a na Yucatánu připadal jako dojná kravka aneb hele bílej ksicht, tomu přetejká šrajtofle. Bohužel pro nás je to oblast hojně navštěvovaná turisty z USA, pro které babka sem babka tam není žádný problém. Cenoty jsem nestihl, ale podle infa z netu vstupné taky není zrovna žádná láce. Celkově bych oblast doporučil projet, zastavit se na pár dní vykoupat v Cancúnu, možná nějaké cenoty, pyramida, ale pak hurá dál. Hodnocení lokality kolem 50% je asi adekvátní.

  1. Ek Balam mě právě přišel po Chichem Itze jako procházka v ráji. Když jsem tam byl, tak tam bylo minimum turistů a ještě se dalo vylézt na pyramidu a kouknout na džungli ze shora. Je fakt, že doprava na místo není ideální, ale stačí si vzít tágo z Valladolidu a člověk se tam dostane za relativně dobrý peníz a rychle.

   Jinak s hodnocením celé oblasti celkem souhlasím. Je tam vidět, že je to region, který je nachystaný na turisty hlavně z USA, takže je místy hodně draho a i atmosféra mi také nebyla úplně příjemná.

   Na druhou stranu hromadě lidí to takto vyhovuje. Je to prostě oblast vhodná hlavně pro válení u moře.

   1. Právě že tágo z Vall. stojí už 200 jedna cesta (1-4 osoby). Jedině vzít colectivo, ale na ten se musí čekat. Ty si sehnal taxi na ulici za lepší peníz? Já to zkoušel u víc a za míň jak 200 jet nechtěli, a to ještě jen jednu cestu (minulý týden).

    1. Podle dlužníku nás to vyšlo na 250 za jednu cestu a bylo nás pět. Narvali jsme se do jednoho taxíku (i když taxikáři měli trochu kecy). Kdybych jel sám, tak buď stopem anebo tím colectivem.

     Na druhou stranu 250 není zase tak špatný, když si člověk vezme, že jede cca. 45 minut. 🙂

 2. ak by sa niekto chystal tak sa ozvite, ja byvam v Meride a rada ukazem aj tam kde sa bezny turista nedostane alebo ako a kde sa da usetrit. inak chichen itza odporucam vynechat uplne a zamerat sa skor na ine mayske mesta.

  1. Jestli se tam nějakou čistou náhodou ocitnu, tak se určitě ozvu. Byla by pecka se nechat od tebe po městě provést. Klidně sem můžeš napsat nějaký tipy a já to v dohledné době nějak zpracuji.

Komentáře jsou uzavřeny.