Izrael – březen 2015

Vypravte se prozkoumat tuto rozlohou malou zemi a trochu nasát její atmosféru, která doslova hýbala a do teď stále hýbe světovými dějinami. Nezapomeňte si sebou přibalit napakovonou peněženku, není tam úplně nejlevněji, ale návštěva určitě za to stojí.


Hodnocení? 3/5

Jel bych tam znovu? Ano

Kolik dní? 6 dnů

Co tam? Biblické příběhy na živo, historická místa, bazary, hummus, vojáci, nejnižší bod světa, poušť, horká půda

Highlighty? Jeruzalém (místo, kde to všechno začalo a kde je tak trochu stále cítit něco spirituálního ve vzduchu), Betlém (je již v Palestině; místo, kde se narodil Ježíš), Mrtvé moře (jediné moře, kde si můžete číst v klidu noviny a zároveň plout po hladině), hummus (pokud budete chtít ušetřit za jídlo, stane se hummus v supermarketu vaším velkým kamarádem)

Co vynechat? Tel Aviv (asi mu trochu křivdím, ale nějak mě to v něm moc nebavilo a je tam poměrně dost draho), Beerševa (pouštní město, kde doslova chcípl pes, jsou tam velmi drahé hotely – použijte Couchsurfing)

Tajný tip? Micpe Ramon (jedná se o takovou obrovskou díru v poušti, do které jsem se zamiloval; od té doby zbožňuji pouště), Israeli Air Force Museum (pokud jste trochu leteckými fanoušky, tak se tam vydejte a dozvíte se o neskutečných akcích izraelského letectva; muzeum je v Beerševě a zde je odkaz)

Trasa? Tel Aviv Airport – Jeruzalém – Betlém – Tel Aviv (vše busem); Tel Aviv – Mitcpe Ramon – Beerševa – Ein Gedi (Mrtvé moře) – Beerševa (vše půjčeným autem) – Beerševa – Tel Aviv Airport (vlakem)

Kolik to stálo? cca. 13000 Kč – Letenka (Praha – Tel Aviv – Praha) 3600 Kč; cena za hostel minimálně 550 Kč (pouze dvě noci v hostelu jinak Couchsurfing); za den cca. 1500 Kč (hodně jsme šetřili – krom piva)

Rada? 6 dnů je na Izrael velmi málo (museli jsme vynechat hodně zajímavých věcí a to hlavně na severu), spojte Izrael s Jordánskem (a máte parádní 14 denní dovolenou), je tam velmi draho (zkuste nepít pivo a využívejte Couchsurfing a hodně ušetříte), nevtipkujte se všudy přítomnými vojáky (párkrát jsem to zkusil a nemají moc smysl pro humor)

Jak je tam draho (zdroj)?

  • Jídlo v „normální“ restauraci: 350,84 Kč
  • Menu v McDonaldu: 287,05 Kč
  • Plechovka piva v obchodě: 57,06 Kč
  • Voda 1,5l: 27,85 Kč
  • Marlboro: 210,50 Kč
  • Taxi 1km: 25,52 Kč

Co teď? Zkuste třeba odpovědi cestovatelů, které jsem vyzpovídal. Tady jsou – rychlé otázky.