Írán – říjen 2015

Írán je obrovská země, která má hodně co nabídnout. Vyražte objevovat krásy v době, kdy tam ještě není mnoho turistů, a poznáte přátelské lidi s jejich zajímavou kulturu a krásnou krajinou (včetně mých milovaných pouští). A nebojte, je tam pro turisty bezpečno, takže není co řešit.

Hodnocení? 4/5

Jel bych tam znovu? Ano

Kolik dní? 13 dnů

Co tam? Památky bez hromady turistů, poušť, lidé, hory, čaj

Highlighty? Shiraz (nádherná mešita Shahcheragh), Persopolis (město zničené Alexandrem Velikým), Yazd (pouštní město s nádherným západem slunce na Tower of Silence), Esfahán (největší náměstí na světě), Kashan (parádní poušť), Teherán (hlavní město s lanovkou na 4000 metrů vysokou horu Tochal), odpočinete si od pití piva (alkohol je zde zakázaný)

Co vynechat? Qom (velmi konzervativní město, které je dobré navštívit pouze, když máte přebytek času), Golestan Palace v Teheránu (hodně nudy a za hodně peněz)

Tajný tip? Kharanaq (opuštěné městečko ve stylu Counter Strike, můžete zde běhat volně po střechách), Couchsurfing (ušetří hodně peněz, zprostředkuje hodně zábavy)

Trasa? Teherán – Shiraz (letecky), dále autobusem/taxíkem Shiraz – Yazd – Esfahan – Kashan – Teherán

Kolik to stálo?  Cca. 21000 Kč – Letenka (Praha – Teherán – Praha) 4500 Kč; vízum – 55 USD, povinné (divné) pojištění na letišti v Teheránu – 15 Euro, zvací dopis (asi není nutný) – 1000 Kč, letenka (Teherán – Shiraz) 58 Euro, pobyt – cca. 1000 Kč na den

Rada? Neukazujte zdvižený palec (velmi neslušné gesto), zkontrolujte požadavky na oblečení (chlapi dlouhé kalhoty, ženy to samé + zahalené vlasy), nefunkční FB + nefunkční bankomaty (potřebujete si vzít s sebou cash)

Jak je tam draho (zdroj)?

 • Jídlo v „normální“ restauraci: 120,98 Kč
 • Menu v McDonaldu: nemají
 • Plechovka piva v obchodě: nemají, nesmí se pít alkohol
 • Voda 1,5 l: 9,40 Kč
 • Winston (Marlboro nemají): 60,49 Kč
 • Taxi 1 km: 9,68 Kč

Co teď? Zkuste třeba odpovědi cestovatelů, které jsem vyzpovídal. Tady jsou – rychlé otázky.

4 komentáře u „Írán – říjen 2015“

 1. Čo sa týka Qomu,nesúhlasím, je to náboženské centrum Iránu, s krásnou mešitou (pozlátené časti), kde nás pustili dovnútra v čase Ramadánu. Stretli sme sa s miestnym správcom, ktorý nám ochotne porozprával o význame Ramadánu a o náboženstve a jeho vplyve v krajine. Kto chce spoznať túto krajinu trochu hlbšie, určite odporúčam zájsť si do Qomu. Navyše je tam veľa univerzít a vzdelaných ľudí ktorí vám ukážu mesto a po rozprávajú o živote v Iráne.

  1. Ahoj,

   vždycky záleží trochu na štěstí a na okolnostech, když člověk někde je a zrovna se to u mě v Qomu sešlo trochu naopak. Jsem rád, že jsem tam byl, ale v klidu bych ho přeskočil. Myslím si, že jsem tam měl prostě smůlu.

   Jinak jsme do kontaktu s někým místním také přišli (nabral nás nějaký týpek do auta) a abych řekl pravdu, bylo to dost zvláštní. Někdy se o tom rozepíši. Byl to takový dada zážitek.

 2. Ahoj Honzo,

  díky za info z tvého blogu 🙂 chystáme se do Iránu na jaře a momentálně řešíme, jestli nás pustí do letadla bez víza – chceme si ho udělat až na místě. Nevíš, zda je to problém, chceme letět s ukrajinskýma aerolinkama, ale nějak jsme z nich nedostali odpověď, zda nás pustí do letadla.
  Za jakoukoliv radu díky:)

  1. Ahoj Jakube,

   to jsem rád, že ti to pomohlo. Ještě se schválně mrkni sem, psal jsem do fóra na cestujlevně nějaké další tipy a triky. Je to na pokračování a je toho celkem hodně. Na druhou stranu si myslím, že ti to dost pomůže. Tady je odkaz: http://cestujlevne.com/diskuze/viewtopic.php?f=29&t=3305

   Jinak k tomu vízu: letěl jsem s Pegasus z Prahy a paní na check-inu se to moc nezdálo, že je možnost dostat vízum až v Íránu. Tak to začala někam volat a vůbec, bylo to trochu napínavý. Informace o vízu se dost liší i na oficiálních íránských stránkách.

   Nakonec jsme ji (mám ten dojem) ukázali nějakou stránku na netu, kde píší, že je to ok. Tak být tebou, nachystej nějaký papír, kde se o tom píše. Myslím si ale, že to bude v pohodě. Vlastně jsem neslyšel žádný příběh, že by někoho do letadla bez víza nepustili.

   Jo a Blízkém východě a i o Íránu budu povídat na cestovatelském festivalu – Zcestomítání, který se svojí sestrou organizuji. Tak se stav. Můžeme o Íránu hodit řeč. Dám ti nějaký tipy a třeba i kontakty na dobrý Couchsurfery. 🙂

   Tady je na něj odkaz: https://www.facebook.com/events/186947871760131/ a http://zcestomitani.cz/

Komentáře jsou uzavřeny.