Wikitravel – průvodce zdarma

Pokud jste lenoši jako já a moc si průvodce na cestách nečtěte, tak zkuste něco nového a trochu si zase číst začnete. Stačí mít internet, chytrý telefon a super podrobného průvodce máte vždy v kapse. Průvodce je zdarma, bez reklam a jmenuje se Wikitravel. Další omáčku o Wikitravel najdete v článku.

Asi každý, kdo někdy někam vyrazil, tak řešil, jestli má smysl kupovat průvodce typu Lonely Planet. Já to řeším před každou cestou. Vymyslel jsem si takový fígl. Vždy, než někam vyrazím, tak naběhnu do Luxoru, vyberu si průvodce, sednu si na hodinu někam za sloup a čtu a čtu. Snažím se toho co nejvíce zapamatovat. Občas si i nenápadně něco vyfotím.

Vím, není se čím chlubit, ale zase na druhou stranu nemusím tahat těžkou knížku. Hlavně, když jsem na cestě, tak si z nich stejně moc nečtu. Když si zrovna čtu, tak většinou večer na hostelu to, co jsem ten den viděl a vynechal. Zjistím pak, že jsem toho zase vynechal  hodně.

I tohle mi uteklo. Rval jsem si pak vlasy.
I tohle mi uteklo. Rval jsem si pak vlasy.

A abych si to neříkal tak často, začal jsem na cestách používat Wikitravel. Když máte koupený internet v mobilu, tak máte vlastně největšího průvodce v kapse a nic vám nemůže utéct (pokus nejste já, protože i tak mi půlka uteče).

A co Wikitravel vlastně je? Je to turistický průvodce zdarma a bez reklam, který je tvořen ostatními lidmi. Funguje to na podobném principu jako Wikipedie. Takže pokud se někde na cestě nudíte, máte zrovna internet a jste zvědaví, na kolik čtvrtí je rozdělena Paříž a nebo kolik váží Eiffelova věž, tak si Wikitravel užijete. Jelikož většinou čtení celkem flákám, tak si Wikitravel nečtu úplně podrobně (což si myslím, že není zase takové překvapení).

Wikitravel menu
Wikitravel menu

Co je ale na Wikitravel skvělé jsou některé záložky v menu, a to konkrétně “sleep” (v destinacích, na které je i Google krátký, dá dobrý tip na ubytování), pak “stay safe” (občas jsou tam dobré tipy typu: “Nekupujte výhodné diamanty od lidí v průchodu – nejsou pravé.”) a hlavně “get around” (hodí se, když se chcete podívat někam za město).

Takže, jestli plánujete cestu a nebo na ní již jste, mrkněte na Wikitravel. Najdete tam užitečné informace a procvičíte angličtinu nebo další z mnoha jazyků (dokonce i maďarštinu). Češtinu bohužel zatím ignorují.