Maroko – prosinec 2015

Maroko je země, která toho má hodně co nabídnout. Bohužel jsem na ní měl jenom šest dní, takže mi toho hodně uteklo. Na druhou stranu to, co jsem viděl, stálo za to. Až uvidíte levnou letenku, tak neváhejte a vyražte si tam dát čaj.

Hodnocení? 3/5

Jel bych tam znovu? Ano

Kolik dní? 6 dnů

Co tam? Pití čaje, mediny (staré centrum měst), hory, pití čaje, staré Mercedesy, poušť, bazary, pití čaje, smlouvání o cenách

Highlighty? Fés (město, kde se ztratíte raz dva), Marrákeš (plné turistů, plné bazarů, plné vůní), pití čaje (čaj je velmi sladký, pije se na každém rohu a dodá spoustu energie), staré taxi Mercedesy (pro mě naprostý highlight výletu), Imlil (hory, kde jsou tracky pro zdatné i nezdatné lezce)

Co vynechat? Casablanca (město, které má snad nejhezčí název, není úplně nejlepší destinace, krom třetí největší mešity světa tam není moc co dělat, takže pokud nemáte dostatek času, tak ho přeskočte)

Tajný tip? Volubilis a Moulay Idriss (výborná kombinace dvou míst, které je dobré vidět, dají se zvládnout za jeden den, nejsou od sebe moc daleko a hlavně si tam člověk odpočine od té spousty lidí, která je ve městech)

Trasa? Fés – Meknes – Volubilis+Moulay Idriss – Meknes – Rabat – Casablanca – Marrákeš – Imlil – Marrákeš

Kolik to stálo? cca. 9000 Kč (už si to moc nepamatuji) – Letenka (Praha – Fés/Marrákeš – Praha) 2500 Kč; průměrná cena hostelu byla 200 Kč na noc; čaj za +-20 Kč; doprava vlakem, taxíkem; kdo umí dobře smlouvat ušetří; průměrně 1000 Kč na den

Rada?  Mějte trochu víc než 6 dnů (je to hrozně málo, neměli jsme čas na jiné zajímavé věci, jako je třeba poušť), smlouvání (v bazarech a v taxíku můžete usmlouvat i více než půlku z první nabízené ceny; po prvním dnu si zvyknete a začne vás to i trochu bavit a iritovat zároveň), holky vezměte si prstýnek (lidé si budou myslet, že už máte svatbu za sebou, vyhnete se tím hodně nepříjemnostem)

Jak je tam draho (zdroj)?

  • Jídlo v „normální“ restauraci: 74,60 Kč
  • Menu v McDonaldu: 124,34 Kč
  • Plechovka piva v obchodě: 45,89 Kč (dá se koupit pouze mimo centrum v supermarketech)
  • Voda 1,5l: 15,17 Kč
  • Marlboro: 82,06 Kč
  • Taxi 1km: 14,92 Kč

Co teď? Zkuste třeba odpovědi cestovatelů, které jsem vyzpovídal. Tady jsou – rychlé otázky.