Rychlé otázky – Jan Macháček

V této rubrice bych vám rád představil ostatní cestovatele (i cestovatelky), položím jim pár více či méně relevantních dotazů. Doufám, že vás to bude bavit (mě určitě ano) a také doufám, že si najdete někoho, koho budete na jeho cestách sledovat. Nějak začít musím, tak začnu sám se sebou a budu odpovídat na svoje vlastní dotazy (ano, je to divné).

  1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Často si tuto otázku kladu (i tady se na to ptám sám sebe). Ale asi to, že jsem obecně celkem zvědavý, takže mě na cestování baví objevování nových věcí. Baví mě také svoboda, kdy člověk může žít v daném okamžiku.
  2. Cestuješ sám? – Jenom jednou jsem byl sám a to v Indii. Jinak s sebou někoho beru. Cestovatelský parťáky točím.
  3. O jaké zemi přemýšlíš? – Už několik let přemýšlím nad Vietnamem a teď jsem hodně začal myslet na Kolumbii, kterou znám z vyprávění od babičky a dědy, kteří tam byli. Tak bych to chtěl vše vidět na vlastní oči.
  4. Kam pojedeš příště? – Tam kam mě vítr a zajímavé letenky zavanou.
  5. Plánuješ? – Jak kdy. Možná trochu před cestou a první den dva a pak už to nechávám osudu.
  6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Určitě CouchSurfing, je to super způsob, jak ušetřit trochu peněz a jak být co nejvíce s místníma. Hlavně je to vždy divoká karta. Člověk neví, co ho čeká a to mě baví.
  7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Nikdy nevynechám místo, kde je možnost nějakého výhledu a je vlastně jedno, jestli je to ve městě nebo někde za ním a jestli to vůbec stojí za to. Hrozně rád tam jen tak sedím a pozoruji okolí.
  8. S průvodcem nebo bez? – Většinou jdu před cestou do knihkupectví a přečtu si co potřebuji a trochu se tím inspiruji.
  9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Těch zajímavých bylo dost, ale nikdy si nepamatuji, jak se jídla jmenují. Takže, co si zajímavého pamatuji, tak to byla žába v Indonésii, která chutnala jako kuře a velbloud v Íránu, který chutnal jako hovězí.
  10. Nejkurióznější zážitek? – Povídám ho všude kudy chodím, tak pro ty, kteří ho neznají. V Indii jsem jezdil s jedním Australanem na jedné motorce a navzájem jsme se za jízdy ztratili a tím pobavili široké okolí, když jsme se dvacet minut snažil najít.
  11. Kolik zemí máš na kontě?

 1. Kde se ti nejvíce líbilo? – To je hrozně těžká otázka. Asi nejvíc mě zaujala Indie a Blízký Východ. Taky jsem hrozně rád v poušti.
 2. Nejoblíbenější místo v ČR? – Líbí se mi u nás všude, ale když to má být jedno místo, tak Praha.
 3. Co bys dovezl do ČR? – Čajovny z Blízkého Východu. Je to více méně jako naše hospoda, akorát se tam pije čaj a kouří šíša. Byla by to dobrá alternativa k všudy přítomnému pivu.
 4. Co bys vyvezl z ČR? – Vyvezl bych pražské Radio 1, bez kterého si svůj normální den doma neumím představit a pak bych asi také rád podělil o letní sezení vedle metronomu na Letné s parádním výhledem. To nám můžou všichni závidět.
 5. Čeho už bylo dost? – Toho, že si lidé libují ve špatný náladě ve společnosti a využívají to ke svým politickým cílům. Mám z toho trochu hrůzu.
 6. Když ne v ČR, tak kde? – Celkem o tom nyní přemýšlím, kam bych šel, kdybych musel opustit ČR. Došel jsem k tomu, že buď Jihovýchodní Asie anebo Kanada.
 7. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – Kšiltovka (abych na sebe upozornil, že jsem turista), sluneční brýle, iPhone (na fotky), toaleťák (nesmějte se, je důležitější než si myslíte) a pak pár triček s límečkem.
 8. Máš nějaký cestovatelský hack? – Jednoznačně mokré ubrousky. Zatočí s každým vlkem.
 9. Tvůj nejdelší let? – V kuse to bylo 12 hodin z Paříže do Mexico City. Už to byl celkem masakr, nevěděl jsem, jak si sednout a měl jsem rýmu z klimatizace.
 10. Spíš v letadle? – Většinou ne a hrozně mě štve, když vidím všechny okolo, jak si vesele pochrupují a jak jim cesta hezky rychle utíká.
 11. Co posloucháš na cestách? – Všechno možný, ale jednu věc mám pořád stejnou. Je to takový mix komerčních tancovacích písniček, u kterých se mi záhadně dobře spí a které v ČR vůbec neposlouchám.
 12. Můžeme tě někde sledovat? – Jasný, je toho víc. http://vocasontheway.cz/ nebo https://www.instagram.com/vo.cas.ontheway/ a nebo taky tady https://twitter.com/vocasontheway