Rychlé otázky – Dorota Šuráňová

Z mapy je tak trochu vidět do jaké oblasti světa se Dorota zakoukala. Strávila tam několik měsíců a část z toho dobrovolničila a to hlavně Myanmaru. V odpovědích zjistíte, že má vyhlédnuté ještě dvě Asijské země (v jedné z nich jsem byl a byla to pecka). Tak si užijte odpovědi, jsou moc fajn.

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Poznávání nového, radost z pohybu, volnost, potkávání zajímavých a inspirativních lidí, nové obrazy světa i možnost lépe si srovnat vlastní myšlenky.
 2. Cestuješ sama? – Cestování sama jsem si poměrně oblíbila. Je to ideální možnost jak poznat místní obyvatele i další cestovatele. Ten, kdo cestuje sám, nikdy není sám.
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Velmi mě lákají hory, takže bych si jednoho dne ráda splnila sen a navštívila Himaláje, tedy Indii a Nepál.
 4. Kam pojedeš příště? – Bílé Karpaty. A těším se moc.
 5. Plánuješ? – Plánování je vždy potřeba, ale jen to rámcové. Nejraději dělám plány vždy až na místě, kdy se můžu rozhodnout podle dané situaci i nálady. 

  14600538_10210518716149627_1058124420_o
  Pagoda, která střeží největší knihovnu světa – Mandalay, Myanmar
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Nejčastěji hostely, kde člověk může potkávat mnoho dalších lidí. A pak také stan. Když jsem ale na cestách měla možnost spát u místních, ať už přes CS, u kamarádů či ve školách, kde jsem učila, byla to vždy jasná volba.
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Ráda navštěvuji nějaké místní vrcholky a kopce. Z výšky vše dostává ještě jinou perspektivu.
 8. S průvodcem nebo bez? – Ráda s sebou jednu malou průvodcovskou knížku vždy mám. Baví mě si o věcech kolem mne číst a zjišťovat zajímavosti. Zároveň si do ní můžu vždy psát své poznámky.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Po čase mě začalo bavit dávat si v Asii typická evropská jídla. A hádat, co vlastně mělo být původní předlohou.
 10. Nejkurióznější zážitek? – Tradiční kazašská hostina. Jak kulturně, tak kulinářsky.
 11. Kolik zemí máš na kontě? – 39 vystrizek_dorota
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – To se hodnotí opravdu velmi těžko, ale vím, že dvě místa, kam bych se chtěla stále vracet, jsou Francie a Myanmar. Takže asi právě tam.
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? – U nás v bohdaleckém lesíku či u babičky na Moravě.
 14. Co bys dovezla do ČR? – Pokoru. A schopnost docenit jisté.
 15. Co bys vyvezla z ČR? – Celou řadu dobré literatury, filmů i hudby.
 16. Čeho už bylo dost? – Stěžování si na to, že na Čechy se narazí všude. Jen ať lidé cestují, je to jedině dobře.
 17. Když ne v ČR, tak kde? – Ve Francii na vinici.
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – Notýsek a tužku, dobrou knížku, pas, pohodlné boty a šátek. 

  14593764_10210518769670965_1103511996_n
  Typický turista
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? – Nic speciálního mě nenapadá. Platí ovšem, že s úsměvem nejdál dojdeš.
 20. Tvůj nejdelší let? – 12 a půl hodiny Frankfurt – Taipei. Ale prospat lze kdeco.
 21. Spíš v letadle? – Snažím se. Lety si úplně neužívám, je pro mě příjemnější je zaspat. Ale když to nejde, tak je čas v letadle přesně ideální na psaní dopisů a zapisování vzpomínek.
 22. Co posloucháš na cestách? – Většinou se na cesty těším na ticho. Na druhou stranu mě baví na cestách náhodou narážet na úplné hudební novinky i dávno zapomenuté klasiky, které mám pak navždycky s těmito místy spojené.
 23. Můžeme tě někde sledovat? – Bohužel nebylo poslední dobou moc příležitostí k zaznamenání, ale snad se to brzy zase změní 🙂 Popřípadě tedy zde: https://dorotkynepravidelnik.wordpress.com/ 

  14569226_10210518767910921_1729395856_n
  Procházka po hongkongské mlze

Mrkněte i na odpovědi lidí před Dorotkou. Také stojí za přečtení: Rychlé otázky.