Rychlé otázky – Nestůj a pojď (Radka Staňková)

Na Radku a její blog “Nestůj a pojď” jsem narazil náhodou na FB. Mrkl jsem se a nestačil se divit. Tolik pro mě exotických zemí, které Radka navštívila se jen tak nevidí. Na blogu, krom příběhů z cest narazíte na nejednu top-less fotku, což plně podporuji a doufám, že se to uchytí.

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Jsem hrozně zvědavá a potřebuju všechno vidět na vlastní oči a na všechno si sáhnout.
 2. Cestuješ sama? – Jak kdy. Na výšce jsem cestovala sama a rozhodně bych to každému doporučila! Poslední dva roky hlavně s kamarádkou Hančou, se kterou jsme si založily blog Nestůj a pojď. Obojí má svoje pro a proti, ale poslední dobou mě cestovat samotnou už moc nebaví.
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Každý den o jiné 🙂 Včera jsem byla posedlá Namibií, dneska koumám výlet do Černobylu. Ve volném čase hltám všechny možné cestovatelské magazíny a články a do mapy si zaznačuji místa, které chci jednou vidět.
 4. Kam pojedeš příště? – Chystám se do Íránu. Vylézt na Damávand už byl dlouho můj sen.
 5. Plánuješ? – Ne. Koupím letenky a tím to většinou končí. Ale mám přehled o místech, které bych chtěla navštívit. Zbytek se vždycky nějak vyvrbí po cestě.

  Mrazivý východ Slunce při přechodu Roháčů, Slovensko
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Nejvíc stan, pak couchsurfing a pak hostely.
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Hory nebo jakýkoliv kopec a fotku nahoře. Nahoře bez 🙂
 8. S průvodcem nebo bez? – Bez. Nejlepší průvodci jsou místní a při stopování ráda vyzvídám, co by mi doporučili.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Nejsem velký experimentátor, co se jídla týče. Jelikož se pohybujeme většinou v horách, tak cokoliv, co není čínská polévka je výhrou. Možná ovčí hlava v Norsku. Poulela na mě oči – ty se jedí taky.
 10. Nejkurióznější zážitek? – Když jsem se po pár dnech v horách na Islandu vplížila se osprchovat do blízkého kempu a v umývárce narazila na svoji spolužačku ze střední, se kterou jsme se neviděly od maturity.
 11. Kolik zemí máš na kontě? – Nejsem ale sběratel zemí. Ráda cestuju pomalu a do spousty zemí se ráda vracím.
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – Kdekoliv, kde jsou hory a nejsou lidi 🙂 Norsko, Island, Špicberky, Patagonie. U mě je jednodušší říct, kde se mi zas tak moc nelíbilo – v Číně a v Tanzánii.
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? – Jednoznačně Český ráj. Doma je doma.
 14. Co bys dovezla do ČR? – Nadhled, optimismus a toleranci.
 15. Co bys vyvezla z ČR? – Burčák! Už pět let se mi nepodařilo být v Čechách na burčákovou sezonu a nikdo mi ho nechce dovézt!
 16. Čeho už bylo dost? – Stěžování si a výmluv, proč to nejde!
 17. Když ne v ČR, tak kde? – Norsko
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – Foťák, pas, kreditku, kindle a samozřejmě ručník 🙂

  Na Island se ráda vracím. Neustále je tam co objevovat – Laugavegur je podle mě jeden z nejhezčích treků na světě 🙂
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? – Spousty 🙂 Od bookování letenek, po falšování rezervací kvůli vízům až po cestovatelské vychytávky. Snažím se cestovat co možná nejvíc nalehko – doporučila bych pražský obchod pod7kilo s ultralehkýma věcma.
 20. Tvůj nejdelší let? – To byla trochu šílená třídenní cesta z Rwandy na Svalbard. Z plus třiceti do minus třiceti.
 21. Spíš v letadle? – Spíš odpadávám vyčerpáním. Spánkem bych to nenazvala. Většinou s sebou ale vozím karimatku jako příručák, tak se pak dospím na letištích při přestupech.
 22. Co posloucháš na cestách? – Hanču 🙂 A když je hodně zle, tak máme oblíbené písně proti trudomyslnosti. Většina z nich je ale nepublikovatelná. I když – youtube 🙂
 23. Můžeme tě někde sledovat? – Jasně! Buďto na blogu nebo na FB či Instagramu.

  Našli byste hezčí místo na proběhnutí se? Geirangerfjord, Norsko

Mrkněte i na odpovědi lidí před Radkou. Také stojí za přečtení: Rychlé otázky.