Rychlé otázky – Viktorčina Cesta Tam (Viktorka Hlaváčková)

Na Viktorku jsme poprvé narazil na jednom cestovatelském večeru, vyprávěla tam o své cestě do Itálie v přestrojení za muže a já se smíchy popadal za břicho od začátku do konce. Tak začněte Viktorku sledovat, cestuje jinak než ostatní a k tomu je s ní opravdu velká sranda.

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Je to třeba ta volnost, že se můžu kdykoli rozhodnout pro cokoli, co mi přijde do cesty. Pak je to taky potkávání lidí, baví mě poslouchat názory, kterým nerozumím nebo s nimiž nesouhlasím, a pak zkouším pochopit, proč někdo myslí právě takhle. A do třetice poznávání, že všechno, co prožívám, plyne z toho, jak si co srovnám v hlavě – a s tím mě baví pracovat.
 2. Cestuješ sama? – Jo, ale každý, kdo cestuje sám, ví, že to znamená taky ne 🙂
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Většinou o té, ve které právě jsem. Když ale zapnu Google Earth, tak koukám všude.
 4. Kam pojedeš příště? – Na Kavkaz – do Gruzie, a snad dostanu ázerbájdžánská víza.
 5. Plánuješ? – Nejdřív se rozhodnu pro světovou stranu, potom kouknu, kde jsou hory, a podle kapitálu, kterým disponuju, odhadnu zemi, ve které mi kapitál dojde. Tam si vyberu nějaký závěrečný point. Zkoušela jsem i cestovat totálně naslepo, ale to mě úplně neuspokojovalo.

  Přechod karpatského oblouku nebyl žádný med, ale patří k nejlepším zážitkům v životě.
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Pod širákem. Ale CS mě taky baví.
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Nějaký kopec a pivo.
 8. S průvodcem nebo bez? – Bez.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Každé jídlo, které přijde po dlouhé době.
 10. Nejkurióznější zážitek? – Když mě popadla banda opilých rumunských lesáků a zamkla v kadibudce. Potom mi vysvětlili, že mě skrývají před svým šéfem, to bylo vtipné. Když mě ráno, spící v lese, probudil zvědavý rys, to bylo zas nádherné. Obojí je snad trochu kuriózní…
 11. Kolik zemí máš na kontě? – Nebylo by to nějak ohromující číslo. Jsou ale věci, které nepočítám, protože se mi to prostě nechce vědět. Třeba, kolik jsem nachodila kilometrů nebo kolik jsem navštívila zemí…
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – Všude, kde je horský hřeben, na kterém jsem sama, blíží se večer a kolem je totální ticho. Mimo hory jsem si oblíbila vesnici Gernik v jižním Rumunsku, tam si připadám skoro jako doma, a z měst jsem si nejvíc užila Istanbul.

  Cestovat bez stanu má mnoho výhod. Jedna z předností je, že si člověk užije skvělý výhled.
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? – Štvanice v Praze a Hejda u Teplic nad Metují.
 14. Co bys dovezla do ČR? – Kdyby to šlo, trochu jižanské pohody.
 15. Co bys vyvezla z ČR? – Pivo. Já vím, že se vyváží hodně, ale vyvezla bych ho víc.
 16. Čeho už bylo dost? – Přijde mi, že čeho už bylo dost, to vždycky brzy přejde.
 17. Když ne v ČR, tak kde? – Asi někde, kde jsem ještě nebyla. Hlavně, aby tam byly hory.
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – Foťák, spacák, pončo/tarp, telefon, pas. Ale když balím, už jsem oblečená v merinu

  Seakajaking v jižním Turecku byl vrcholem poslední cesty.
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? – To asi bude, když jsem jela do Itálie na jízdenku se jménem v podstatě cizího kluka a s jeho občankou v kapse. Musela jsem předstírat, že jsem muž, takže jsem se oblékla do věcí po bráchovi, mluvila hlubokým hlasem a chodila do široka.
 20. Tvůj nejdelší let? – Letadlem nelítám. Ale doufám, že můj nejdelší let bude paraglidem, a že bude hodně dlouhý…
 21. Spíš v letadle? – Kupodivu ne.
 22. Co posloucháš na cestách? – Hlavně, co mi vypráví místňáci. V noci poslouchám, co se kolem šustne.
 23. Můžeme tě někde sledovat? – Jo, na mých stránkách Viktorčina Cesta tam  a na Facebooku.  Nebo třeba živě, na některé z mých přednášek.

  Hostem turecké rodiny v jižním Bulharsku. Babička si mě chtěla nechat napořád a sousedé a příbuzní se na mě chodili dívat. Tetky na ulici mi nabízely své syny či vnuky jako vhodné kandidáty k sňatku. V oblasti hor Rodopi jsem žádné turisty nepotkala, za to malebnou krajinu a pohádkově milé lidi.

Mrkněte i na odpovědi lidí před Viktorkou. Také stojí za přečtení: Rychlé otázky.