Rychlé otázky – LowCost Race (Milan Miky Škoda)

Milan „Miky“ Škoda je hlavním organizátorem bláznivého závodu Low Cost Race, kde za co nejmíň peněz procestujete půlku Evropy. V létě se chystá další. Zatím se mrkněte na jeho odpovědi.

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Už jako děcko jsem rád sledoval dokumenty o cizině. Vždycky jsem věděl, že má smysl být zvědavý a objevovat. V určitém věku jsem vlastně jenom utíkal pryč a hledal nový domov. Časem jsem ale zjistil, že člověk od ničeho neuteče a bylo by od něj nefér to zkoušet. I vůči sobě samému. Teď vidím největší smysl v hledání nových náhledů na život i běžných vychytávek, aby se mi doma žilo líp. Neustále se tak učím, o čem je život i svět jako takový. A to je neuvěřitelně naplňující. Je to jako koukat na dokumenty a číst knížky plné příběhů, ale naživo.
 2. Cestuješ sám? – Cestování je pro mě součást života. Takže to dělám, jak mi to zrovna sedí. Někdy chci být sám, někdy s přítelkyní, někdy s partou kamarádů. Obecně ale mám ozkoušené, že největší zážitek i zkušenost je vyjet sám a aktivně poznávat místní. Pak se nemusím držet zpátky, jsem sám sebou a víc se cizincům otevřu.
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Nejradši bych poznal zblízka všechno…ale do hrobu rozhodně nehodlám jít bez letu do vesmíru.

  Kamarád mě na Floridě vzal na noční projížďku po jezeře. Když jsme zastavili a posvítili do tmy, kolem nás svítily červené oči aligatorů, je jich tam plno, ale vesměs nejsou nebezpeční. Jednoho jsme si půjčili na palubu.
 4. Kam pojedeš příště? – Nejbližší cesta mimo kontinentální Evropu bude Island v září…tam jsem měl jet už dávno. Jinak včera jsem byl v Lucembursku, dneska ve Francii a zítra se vracím z Německa do ČR. Tyhle výlety po okolí dělám 1-2x měsíčně.
 5. Plánuješ? – Nejvíc pánuju během pracovního života. Při cestování už moc ne, jen se snažím být aktivní a zároveň to nechat plynout.
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Všechno. Podle nálady a záměru.
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Koupit si nový kartáček nebo lžíci. Obojí na střídačku zapomínám doma.
 8. S průvodcem nebo bez? – Většinou bez.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Škorpión. Zajímavý byl, ale chutný rozhodně ne 😀
 10. Nejkurióznější zážitek? – 
 11. Kolik zemí máš na kontě? – Na to jsem si musel půjčit Cestolet, spočítané jsem to neměl.
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – Švýcarsko
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? – Teplické skály. Mimo turistické cesty, pochopitelně 🙂 
 14. Co bys dovezl do ČR? – Sebevědomí.
 15. Co bys vyvezl z ČR? – Negativismus. Máme se skvěle ve všech ohledech, jen to bohužel nevidíme.
 16. Čeho už bylo dost? 
 17. Když ne v ČR, tak kde? – Nejspíš Švýcarsko.
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – Mít v čem spát, mít co jíst, mít v čem chodit, mít z čeho jíst, mít čím se mýt. To je můj pravidelný seznam obměňovaný všemi možnými způsoby.

  Na mapě to vypadalo jako kousek, tak jsme omylem odpočinkový den před výstupem na Mont Blanc proměnili ve 20km pochod s výstupem do 3200m. Foceno v Itálii, Vale d’Aosta
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? – Když si zakážeš utrácet peníze a zkoušíš platit prací nebo příběhem, jak tomu bývalo než peníze existovaly, zažiješ nesrovnatelně víc a přitom tě to moc nestojí.
 20. Tvůj nejdelší let? – Pocitově byl nejdelší pětihodinový na Kanáry z Polska namačkaný v Ryanairu. Jinak 9 hodin z Londýna do Portlandu.
 21. Spíš v letadle? – Spím všude 😀
 22. Co posloucháš na cestách? – Místní lidi nebo přírodu. Nerad to přehlušuju, proto sluchátka nevlastním. Když mi chybí hudba, zahraju si na kytaru nebo jdu pařit do klubu.
 23. Můžeme tě někde sledovat? Facebook závodu LowCost Race je přímým přenosem hlavního snažení. Osobní Facebook Milan Miky Škoda je záznam směsky běžného života prolínajícího se s cestami. 

  Při výstupu na Matterhorn. Teda spíš pokusu. 230m pod vrcholem jsme to otočili, měl jsem omrzliny na rukách kvůli čekání ve frontě na výstup.

Mrkněte i na odpovědi lidí před Milanem. Také stojí za přečtení: Rychlé otázky.