Dnes se mrkneme na jeden z mých nejoblíbenějších fíglů. Je to fígl, díky kterému si můžete snadno zjistit, kolik stojí banán nebo pivko. Pomůže udělat obrázek, kolik za den v zahraničí utratíte, a to se přece hodí.
Proč by mě to mělo zajímat?
Hodně z vás určitě sleduje všechny možné servery, které upozorňují na levné letenky, i já je sleduji. Občas jsou tam opravdové pecky jako třeba Japonsko za pět tisíc, New York za sedm anebo Norsko doslova za pár stovek. To jsou všechno dobré zprávy, když máte napnutý rozpočet a hledíte na každou korunu.
Špatné zprávy většinou přijdou, až když jste na místě, kdy zjistíte, že ceny nejsou ani zdaleka takové jako u nás. Vlastně zjistíte, že když si koupíte lístek z letiště do centra, tak za něj dáte skoro víc než za letenku. Ti, kteří byli v Norsku, vědí, o čem mluvím (já jsem tam tedy nebyl, slyšel jsem to z doslechu).
Jak mohu využít?
Jak Numbeo používám já? Zjistím si, že je někam levná letenka, která nebude dostupná dlouho. Rychle se mrknu na Numbeo a hned vím, jak je tam draho, takže orientačně vím, kolik tam za den utratím. To se před nákupem letenky celkem hodí.
Dám zde dva příklady – porovnání cen Norsko x ČR a Indie x ČR. Jestli tomu dáte chvíli čas, tak velmi brzy zjistíte, že cena letenky do Indie se vám vrátí již během pár dní pobytu v Indii a že v Norsku proděláte gatě. Každopádně během chvíle víte plus mínus ceny základních potřeb jako je třeba pivo, taxík, voda a menu v Mekáči. Díky tomu budete dopředu vědět, na kolik vás vyjde normální provoz.
Co to vlastně je?
Numbeo založil chlápek jménem Mladen Adamovic, který před tím makal pro Google. S Numbeem vyrazil do světa roku 2009. Zakládá si na tom, že data nejsou ovlivňována jednotlivými vládami. Takže nám nezbývá než tomu věřit.
Najdete tam hromadu funkcí. Nejužitečnější je porovnání životních nákladů. Pak tam jsou i ceny nemovitostí, úroveň kriminality, úroveň zdravotní péče, info o znečištění a dopravě. Dále k tomu přidávají index kvality života.
Takže, jestli se někam chystáte nebo děláte referát do školy, tak všechny informace o většině zemí světa zde bez větší omáčky najdete. Hlavně můžete většinu údajů porovnávat mezi jednotlivými zeměmi a většími městy (ano, je tam i Brno).
Numbeo má ještě jednu fajnovou vlastnost. Pokud vám někdo neustále cpe, jak je to u nás na prd, tak ho sem odkažte. Na základě dat, které zde můžete vyčíst, je to u nás více než fajn a hlavně patříme mezi jedny z nejlevnějších zemí obecně.
Závěr
Nenechte se odradit nevábným vzhledem, o tom Numbeo není. Je o informacích bez zbytečné omáčky a pro nás pro cestovatele je to úžasný nástroj k vytvoření si obrázku, jak moc budeme fofrovat peníze. Dejte mu šanci a budete překvapeni, co všechno se tam dá zjistit a jak moc vám před cestou pomůže.