Rychlé otázky – Luu Over The Ocean (Lucka)

Lucka anebo lépe Luu má parádní travel/lifestylový blog, kam píše své zážitky z cest. Před časem si sbalila kufr a odjela do Toronta, kde v současné době žije a nemůže si to vynachválit s jednou takovou drobnou výjimkou, která je u nás naprosto samozřejmá. Pokud chcete vědět co to je, tak se vrhněte na Lucky odpovědi.

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Pominu-li takové ty běžné věci jako objevování neznáma nebo svobodu, asi mě nejvíc baví porovnávání představ se skutečností. Toho, jak si různé země a místa představuji, než je navštívím, a jaká ve skutečnosti jsou.
 2. Cestuješ sama? – Cestujeme spolu s přítelem a nedám na to dopustit. Nedávno jsem zrovna na blogu psala článek o tom, proč je super cestovat v páru: http://luuovertheocean.com/proc-je-super-cestovat-v-paru/
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Hodně mě láká Bhutan a Galapágy. Obě jsou to ale destinace, kam není tak jednoduché (a levné) se dostat, tak snad se někdy zadaří.
 4. Kam pojedeš příště? – Momentálně máme na zbytek roku naplánovaný Boston & Harvard, Yucatan v Mexiku, pár výletů v okolí Toronta a pak na Vánoce domů za rodinou.
 5. Plánuješ? – Naše dovolené jsou vždy pečlivě rozplánované na minuty! 🙂 Ani ne proto, že bychom nechtěli improvizovat na místě, ale vzhledem k tomu, že jsme většinou dost časově omezeni, snažíme se vidět co nejvíce věcí v co nejkratším čase a to se bez plánování neobejde.
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Airbnb, hostely a hotely. V Severní Americe je bohužel Airbnb ve většině případů dražší, než hotely. Úplně nejraději mám ale cestování a bydlení v campervanu.

  Pózování po výletu helikoptérou na Tasmánský ledovec na Nové Zélandě
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Nějaký nestandardní zážitek – potápění s mantami, let helikoptérou, zip lining a podobně.
 8. S průvodcem nebo bez? – Rozhodně bez. Mnohem více čerpám od „skutečných“ lidí – z travel blogů, videí na YouTube a z diskuzí na TripAdvisoru.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Já si neujíždím na nějakých extra zvláštnostech, ale třeba takový kůň v Itálii byl hrozně dobrý. Honza ale ochutnal bernardýna v Tibetu.
 10. Nejkurióznější zážitek? – Spíš než kuriózní zážitky máme spíš desítky zážitků, kdy jsme něco zpackali – jako třeba že jsem hodinu před odletem zjistila, že musím mít ESTA i pouze na přestup v USA a lítala po chilském letišti a sháněla funkční počítač či wifi… Nebo když si Honza několik týdnů zařizoval kanadský řidičák jen proto, aby pak na letišti zjistil, že ho nechal doma. Jsme prostě mistři cestovních zmatků.
 11. Kolik zemí máš na kontě? – Něco kolem 40, přesný seznam nevedu, ale zato poctivě vybarvujeme naši stírací mapu.

  Stírací mapa navštívených zemí
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – Momentálně bojuje o první místo Nový Zéland a Havaj. I kdybyste mě mučili, tak si nebudu schopna vybrat jedno nebo druhé.
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? – Asi hora Říp. Kousek od ní jsem totiž vyrůstala a i přesto, jak jsem tenkrát nesnášela ty rodinné výšlapy nahoru, nějak mi to místo přirostlo k srdci.
 14. Co bys dovezla do ČR? – Upřímně si myslím, že nic materiálního nám v ČR nechybí jako tak moc jako schopnost žít multikulturně. Často slýchám, že se mi to mluví, když jsem se odstěhovala, ale právě proto, že žiji v nejvíc multikulturním městě na světě a vidím jak skvěle to funguje, mě mrzí, že jsou Češi jako národ tak uzavření. A ne, teď nemluvím pouze o uprchlících.
 15. Co bys vyvezla z ČR? – Kvalitu bankovních a telekomunikačních služeb. Jak může být v roce 2016 v Kanadě problém platit online převodem, zatímco šek vám vezmou téměř všude, to prostě nechápu!
 16. Čeho už bylo dost? – Válení na pláži. Já jsem to nikdy neměla ráda a hrozně mě překvapuje, kolik peněz jsou dodnes lidi schopní utratit za to, aby se někde vyvalili na lehátko u vody. Kor když by o kousek dál určitě našli nádhernou přírodu nebo památky.

  To jen tak někdo nemá – razítko z Velikonočního ostrova
 17. Když ne v ČR, tak kde? – V Kanadě se nám moc líbí a kdyby byla trošku blíže našim rodinám, tak si umíme představit tu zůstat. Jinak bychom ale časem rádi někam zpátky do Evropy, buďto do Londýna nebo Nordics.
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – 1. Cestovatelský klobouk 2. Deku, které je už 23 let a procestovala přes 50 zemí 3. Foťák a veškeré příslušenství 4. Volné šaty – protože jsou pohodlnější než jakékoliv legíny či outdoorové kalhoty 5. Pyžamo, jinak na něj zapomenu.
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? – Melatoninové kapky! Zaprvé podporují spánek (super do letadla!) ale hlavně pomáhají rychle srovnat rytmus den-noc, takže si na vás nějaký jetlag jen tak nepřijde. Ačkoliv je melatonin všude po světě volně prodejný, tak pokud se nepletu, v ČR je stále dostupný pouze na předpis. Mrkněte ale do lékárny někde na letišti, určitě ho budou mít.
 20. Tvůj nejdelší let? – V kuse asi 13 hodin, z LA na Fiji, cestou na Nový Zéland. S přestupy jsme byli ale na cestě nějakých 30 hodin.
 21. Spíš v letadle? – Nakonec většinou usnu, ale je to boj. Pokud nesedím u okýnka, nebo nemám stoleček dostatečně daleko, abych si na něj mohla položit hlavu, tak je to špatné.
 22. Co posloucháš na cestách? – Já hudbu celkově neposlouchám, takže buďto si pustím nějaký film, mluvené slovo, nebo e-knihu. Třeba Harry Potter knížky jsou úžasně namluvené, při těch i ráda usínám.
 23. Můžeme tě někde sledovat? – No jasně, budu ráda 🙂