Vytuněné mapy světa – Liveuamap.com

Úžasná aplikace, kde jedním pohledem do mapy zjistíte vše důležité, a to bez zbytečných informací kolem. Pro naplánování dovolené se sice moc nehodí (možná tak k plánování války), ale zkuste to a budete překvapeni, co všechno se dá z trochu vytuněné mapy vyčíst.

Proč by mě to mělo zajímat?

Nejspíš jste si všimli, že už nějaký čas probíhá válka v Sýrii a že se to ve světě tak nějak mydlí úplně všude. Člověk se v tom již moc neorientuje a vlastně ztrácí zájem. Je toho prostě hrozně moc, takže je velmi snadné propadnout do letargie typu: “Je mi všechno buřt”.

Samotná media moc nepomáhají, nepodávají kompletní informace a k tomu informace všemožně kroutí. K tomu si přidáme ještě Facebook, kde na nás utočí velké množství hoaxů. Takže je velmi těžké si udělat reálný obrázek, jak to vlastně je.

Pokud si ho chcete udělat a kouknout se na svět trochu z nadhledu, tak mrkněte na Liveuamap.com. Dění v celém světě je zasazené do interaktivní mapy, na které takřka v živém přenosu můžete sledovat všechny významné události, které se na naší planetě dějí.

syrie

legenda
Kdo co kontroluje v Sýrii – je to trochu guláš

Jak mohu využít?

Využití je dvojí. Prvním je děšení sama sebe. Když si vezmeme například mapu konfliktu v Sýrii, tak je na mapě vidět, jak moc komplikovaná situace tam je a kolik stran tam vlastně bojuje. Stačí, aby někomu uletěla raketa špatným směrem a situace se stane ještě žhavější, než je.

Druhé využití: Když už jste někde na místě, kde se něco odehrává, tak vám mapa může velmi dobře poradit, jakým oblastem je dobré se vyhnout. Já to například využil na výletě v Jordánsku, kde jsem kontroloval situaci na úplném severu na hranicích s Izraelem a Sýrií. Z potvrzení místních i z mapy jsem zjistil, že vše je ok, a tak jsem tam vyrazil.

Třetí využití: Je tak trochu stejné jako první využití, ale zde převládá zvědavost. Mapa se neomezuje jenom na Sýrii. Je tam velký katalog zajímavých oblastí. Od Ukrajiny přes Evropu a USA až po Čínu. Takže snadno zjistíte, co je zrovna žhavým tématem na druhé straně zeměkoule.

hurikan_usa
Hurikán Matthew na „turné“ Amerikou

Co to vlastně je?

Mapy založili dva Ukrajinci v průběhu začínající války na Ukrajině. Chtěli lidem zprostředkovat reálnější obraz situace konfliktu. Začali vše jednoduše zaznamenávat do mapy (inspirovali se u počítačových her) a k popisu jednotlivých událostí začali používat Twitter, Youtube anebo prostě fotky s krátkým popisem.

Vše poté bylo doplněno jednoduchou grafikou. Jedním pohledem rychle zjistíte, co se kde děje, a v dnešním světě o rychlost jde především. Z Ukrajiny mapy rozšířili na celý svět. Výborně se zde dají pochopit v souvislostech problémy na Blízkém Východě.

cina_syrie
Už i Čína se připojila k párty

Závěr

Popravdě řečeno, mapy zas tak použitelný fígl pro normální cestování nejsou. Na druhou stranu, pokud jste trochu zvědaví, co se ve světe děje, a nechcete se probírat tím balastem, který nabízí média a Facebook, tak jsou mapy výbornou a hlavně poučnou “zábavou”.

A pro příště se pokusím napsat o něčem trochu více použitelném, kde nebudou v hlavní roli mapy. Slibuji.