Rychlé otázky – Po vlastní ose (Jolana Sedláčková)

Projeli již téměř 150 tisíc kilometrů, což je 3,743 krát kolem rovníku, navštívili 48 zemí v Evropě, v Asii a v Africe. Jmenují se “Po vlastní ose” a chystají velké věci. Pokud jste zvědaví, co kují za velkolepé plány na příští rok, tak vám nezbývá nic jiného než se do otázek trochu začíst. Na otázky odpovídala křehčí polovička z dua.

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Asi úplně všechno. Než jsem začala cestovat, nikdy jsem si nemyslela, že ta úžasná místa uvidím na vlastní oči. Baví mě zažívat ten pocit svobody a volnosti, ráno vstávat s tím, že nevím, kde budu večer spát. Poznávat, jak se žije jinde, objevovat krásná místa. Nebo třeba dělat ty úplně obyčejné věci jako dívat se na hvězdy, rozdělat oheň a koupat se v řece.
 2. Cestuješ sama? – Cestuji se svým přítelem. Mnohokrát jsem četla o tom, že člověk to cestování, když je sám, prožívá daleko intenzivněji a dostane se více do kontaktu s místními. Nevím, jestli to je pravda, ale já se o tu radost z cestování musím zkrátka s někým podělit.
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Těch zemí je spousta. Vlastně pořád přemýšlím nad tím, kam by se dalo jet a jak to realizovat. Strašně mě láká myšlenka dojet autem z ČR do Indie, nebo nejlépe až do Vietnamu. Cestovat autem přes Čínu je však značně komplikované (finančně), takže se nabízí druhá možnost, a to jet přes Pákistán. A přesně o téhle zemi sním už velmi dlouho! Budu ale muset nasbírat ještě hodně zkušeností, než si troufnu cestu do téhle krásné země uskutečnit!
 4. Kam pojedeš příště? – Popravdě je to ještě tak trochu tajemství, ale něco málo prozradit mohu. Na jaře 2017 chceme dát výpověď v práci a vypravit se na půlroční cestu přes Asii. Plánujeme najet asi 40 tisíc kilometrů a navštívit země Střední Asie, Írán nebo třeba Mongolsko.
 5. Plánuješ? – Nemám moc ráda překvapení, zvláště pak ta nepříjemná, takže plánuji, a to docela intenzivně. Ale samozřejmě jsou věci, které naplánovat nejde, takže ve finále o překvapení není nouze.
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Ani jedno. Jak jezdíme autem, tak spíme nejčastěji právě v autě nebo ve stanu nebo jen tak pod širákem vedle auta. Párkrát se nám také stalo, že nás pozvali místní k sobě domů.

  14152152_704358626368842_420767816_o
  Ve stepi v Kazachstánu
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Protože mám hrozně moc ráda přírodu, tak to jsou národní parky. Vždycky tam objevím něco výjimečného a je jedno, jestli je to zapomenutý národní park kdesi v Kazachstánu, nebo náš národní park Šumava.
 8. S průvodcem nebo bez? – Informace si před cestou většinou hledám na internetu, a pak si to pro mě důležité sepíšu, vytisknu a vezmu s sebou.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – S jídlem neexperimentuji ráda. Ale jak už to tak na cestách bývá, člověk občas musí ochutnat i něco, co nechce. A tak jsem jedla v Kyrgyzstánu cosi bílého a extrémně odporného. Doteď nevím, co to bylo, pravděpodobně nějaký kus vnitřností.
 10. Nejkurióznější zážitek? – Vždycky je těžké vybrat něco „nej“. Teď jsem si ale vzpomněla na to, jak Luďa (můj přítel a parťák na cestách) vtipkoval s policajty, když se ho ptali, jestli pil alkohol. Oni ten vtip vůbec nepochopili a začali nám tvrdit, že když si člověk dá v Kazachstánu 2 piva, tak týden nesmí řídit. Legrace nás přešla hodně rychle, protože pánové policisté nás nechali odstavit auto a vyhrožovali Luďovi, že ho zavřou do vězení, mně se posmívali, že budu plakat a nezvládnu dojet sama domů do České republiky. Všechno nakonec ale dobře dopadlo a teď je z toho docela fajn historka.
 11. Kolik zemí máš na kontě?
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – To nejde jednoznačně říct, ale moc ráda vzpomínám na Gruzii. Kavkaz mě naprosto ohromil a úplně očaroval. Musím se sem prostě vrátit! A čím dřív, tím líp!
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? – Kromě mé rodné Vysočiny, která se mi poslední dobou líbí víc a víc, asi Pálava.
 14. Co bys dovezla do ČR? – Asijské tržnice, kde to hraje barvami, voní kořením a dají se snad všechny potraviny koupit na váhu.
 15. Co bys vyvezla z ČR? – Jsou země, kde by se jim určitě hodil náš systém zdravotnictví a školství.
 16. Čeho už bylo dost? – Selfie a selfie tyčí? 🙂
 17. Když ne v ČR, tak kde? – Asi v Gruzii. Prý existuje legenda, že Bůh, když rozděloval jednotlivým národům kousky země, tak Gruzínci přišli pozdě a nic na ně nezbylo. Nakonec ale Bůh ve vší své dobrotivosti Gruzíncům nechal malý kousek země na Kavkaze (ráj na zemi), který měl původně vyhrazen pro sebe.
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – Foťák, pas, mobil, něco na pití a papírové kapesníčky.
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? – Nic speciálního mě nenapadá.
 20. Tvůj nejdelší let? – Letěla jsem jen jednou, a to do Irska, takže to muselo být tak do 2 hodin. Ten čas mi přišel ale nekonečný…:D
 21. Spíš v letadle? – Nespala jsem, byl to můj první let v životě a koukala jsem celou dobu z okýnka.
 22. Co posloucháš na cestách? – Poslouchám v autě místní rádia.
 23. Můžeme tě někde sledovat? – Určitě, budu jedině ráda. www.facebook.com/povlastniose