Růžové město – Jaipur

První město v Indii, které jsem navštívil, mě okouzlilo jedním malým mírumilovným klášterem, který byl plný nemírumilovných dotěrných opic. Trochu (opravdu jen trochu) více o růžovém Jaipuru se můžete dočíst v krátkém článku.

Svoji cestu po Indii jsem začal v Jaipuru, v hlavním městě státu Rajastán. Je to poměrně velké město (5,5 milionu lidí), ale zároveň tam není problém v centru potkat zbloudilého velblouda. Jaipur je společně s Agrou (Taj Mahal) a Dílí součástí “zlatého” turistického trojúhelníku, takže tam není o turisty nouze.

Haval Mahal – Budova, která má okýnka taková, že ženy v hárému místního maharadži mohli vidět ven a zároveň lidé z ulice nemohli vidět dovnitř .

V Jaipuru není ani nouze o turistické pecky (Amber Fort, Haval Mahal,…), které by se slušelo vidět (Lonely Planet doporučení). Zároveň je tam mnoho indických turistů, kteří chtějí vidět turisty z Evropy. Takže jsem se stal díky své výšce společně s mým tehdejším o jednu nohu kratším novozélandským spolucestovatelem s ohromnými vousy hlavní atrakcí. Byli jsme pravděpodobně nejfotografovanější objekty toho dne.

Jednonohý dlouho vousý kolega na fotce s naším řidičem s obrovskou kocovinou z nekvalitní vodky. Večer jsem ji s ním otestoval.

Když se chcete vyhnout turistickým davům (focení od ostatních) a vyrazit někam, kde to není moc známé (bohužel i řidiči tuktuků to mají trochu problém najít), tak mým tajným tipem je sledování západu slunce v klášteře Monkey Temple, který se tyčí nad městem a který je oblokopený krom opic i další zvěří typu kráva, pes, prase a sem tam nějakou tou myší.

Začátek cesty na Monkey Temple – schválně kolik napočítáte zvířecích druhů.

Jedná se o mírumilovné místo ze kterého je vidět a hlavně slyšet neklidné město. Západ slunce doprovázený zvuky troubících rozdováděných tuktuků, bučících krav a modliteb mešit, je neskutečný. Tuto kombinaci klidu kláštera a hluku samotného velkoměsta jsem si zamiloval natolik, že jsem tam byl dvakrát a díky tomu jsem měl to štěstí a mohl viděl dvě opice pojíždějící se na praseti.

Prostě dvě opice se projíždí na praseti. V Indii je všechno možné.

Jestli se chystáte do Indie a pojedete kolem, vydejte se do “růžového” města (tak se říká Jaipuru v průvodcích) a třeba tam zažijete krom hlavních turistických atrakcí i pravou Indickou svatbu, ochutnávku levné vodky od řidiče tuktuku a nebo první jízdu na motorce a to rovnou ve třech stejně jako já. O tom ale někdy příště.