Rychlé otázky – Lucky cesta (Lucie Radová)

Lucka píše na svém blogu, že už od roku 1985 dělá to, co jí baví a v současné době je to cestování. Teď by se měla prohánět po Sri Lance v tuk tuku, což jí určitě baví také a já jí to tak trochu závidím. Užijte si její odpovědi, jsou moc fajn!

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Nedokážu posedět na jednom místě, je to dobrý ventil.
 2. Cestuješ sama? – Ano! Každý by alespoň jednou za život měl cestovat sám. A jak jednou vyzkoušíš, nebudeš chtít jinak. Já takto potřebuji vypadnout alespoň jednou za rok.
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Island, Kanada, Havaj.
 4. Kam pojedeš příště? – S velkou pravděpodobností na Srí Lanku. Bude to taková polo dovolená – cestovat chceme přes vánoční svátky, zbytek se bude pěkně pracovat. Manžel dělá marketing na internetu a já budu natáčet pro Objektiv. Naštěstí jsme „Czech office free“:)
 5. Plánuješ? – Na plánování jsme nejhorší. Ale moje práce mě k plánování často donutí, takže jsem pak nejchytřejší široko daleko. Baví mě mít rámec cesty a pak se už nechat unášet. Dan má rád vše dobře naplánované: mapy, GPS souřadnice v mobilu … děsná nuda.
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Ze všeho nejraději u místních. S příchodem Airbnb je to horší, ti co se dříve horko těžko prosadili na Bookingu, byli více otevření lidem z ulice. Airbnb ale hodně využíváme, souvisí to s tím, jak moc jsme špatní plánovači.

  img_5778
  Moje první skoro čtyřtisícovka. Snažím se vyfunět nejvyšší horu Španělska – El Teide.
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Ztratit se, udělat ostudu a jídlo u místňáků.
 8. S průvodcem nebo bez? – Poslední dobou ráda vyhledávám místní průvodce. Vždy se tak dostanu do míst, které bych těžko hledala na internetu, v knížkách nebo v místní hospodě.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Smažené kobylky na kambodžském trhu, vnitřnosti mořského ježka, steak syrového lososa na dusíku.
 10. Nejkurióznější zážitek? – Hodně zvláštní byla balijská kremace, kterou jsem zažila na své cestě kolem světa. Trvala tři dny a připomínala spíš nějaký náš veselý svátek, atmosféru bych přirovnala k našemu masopustu. Ale tak jsem to vnímala jenom já, jako outsider. Místní se musí s nebožtíky loučit vesele, aby mohli opustit náš svět a reinkarnovat se. V sobě si ten smutek ale nesou.
 11. Kolik zemí máš na kontě? – 42
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – Země je celkem pěkný místo obecně.
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? – Hory, hlavně sever.
 14. Co bys dovezla do ČR? – Sluníčko!
 15. Co bys vyvezla z ČR? – Dlouhou zimu.
 16. Čeho už bylo dost? – Delfinárií, jízdy na slonech a všech těch zvířecích cirkusů.
 17. Když ne v ČR, tak kde? – Španělsko!

  photo-02-11-15-10-10-56
  Ha! A to je už moje opravdová čtyřtisícovka. Džabal Tubkal, nejvyšší hora Maroka a severní Afriky. Ke své třicítce jsem si dala super dárek, začaly mě bavit hory a tenhle podzimním Atlasem byl skvělý start.
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? – Špunty do uší (miluju svůj spánek), kartáček na zuby, svoji péřovou bundu od Patagonie, zrcadlovku od Nikonu se kterou natáčím a mobil.
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? – Být v pohodě a přijímat lidi, situace, problémy. Pro mě bylo důležité si uvědomit, z čeho jsem na cestách nejvíce nervózní. A to nastane, když mám hlad nebo nemůžu spát. To druhé je vlastně úplně vražedné. Teď vím, jak to řešit a jsem v pohodě. 🙂
 20. Tvůj nejdelší let? – Z Atlanty do Japonska s American Airways. Na čas asi nebyl nejdelší, ale byl nesnesitelný!
 21. Spíš v letadle? – Jenom když mám alespoň dvě sedačky sama pro sebe. Usnu kdekoliv, kde můžu položit tělo do vodorovné polohy. Nohy mám krátký, takže je zmáčknu kamkoliv.
 22. Co posloucháš na cestách? – Většinou takový holčičí písničky. Ale když chci v letadle usnout, tak na mě fungují jen špunty do uší a páska přes oči. To se pak probudím, až když v letadle začne vonět jídlo.
 23. Můžeme tě někde sledovat? – Ano, to budu moc ráda! Můj blog kam píšu svoje cestovatelský rady se jmenuje www.luckycesta.cz. Jsem také na FB a Instagramu:) 

  img_0672
  Tady jsem to trochu nevychytala. Solo pouť z Porta do Santiaga de Compostela a povodně. Jinak ale moc doporučuju!:)

Mrkněte i na odpovědi lidí před Luckou. Také stojí za přečtení: Rychlé otázky.