Rychlé otázky – I, Cycleast (Matěj Blaga)

Matěj se před dvěma roky a půl vydal na cestu do Číny a vzal to na kole přes Turecko a Írán. Pak se prospal na Aljašce v busu z příběhu “Into the Wild”, poté ztroskotal v Karibiku a teď se chystá na cestu 5000 km dlouhou cestu po Amazonce až do brazilského Belému. Myslím, že byste jeho cesty měli sledovat, mají celkem grády.

 1. Co tě na tom cestování vlastně baví? – Já jenom vím, že nechci být doma, i když už vlastně ani nevím, kde to „doma“ je…
 2. Cestuješ sám? – Když jedete dva, jste vždycky dva. Když jedeš sám, jede s tebou celý svět okolo.
 3. O jaké zemi přemýšlíš? – Antarktida… na kole k Jižnímu pólu, to by bylo něco!
 4. Kam pojedeš příště? – Příští týden nafouknu v ekvádorské džungli člun a budu pádlovát skrz Amazonský prales až do Brazílie.
 5. Plánuješ? – Mám víceméně jenom směr a většinou docela přesně vím, k jakému městu bych se chtěl během měsíce, dvou dostat. Většinou to ale stejně dopadne nějak jinak. Třeba v Riu jsem plánoval být už před rokem.

  Into The Wild. Moje variace na slavný snímek Chrise McCandlesse u autobusu 142 ve kterém v aljašské pustině žil a zemřel. Po cestě tam jsem si taky zkusil svoje a nedobrovolně si zaplaval v ledových vodách řeky Teklanika.
 6. Airbnb, hostely, hotely, CouchSurfing? – Hamaka nebo stan. I v tomhle mám rád svoji svobodu.
 7. Co nikdy na cestách nevynecháš? – Místní alkohol a ženy.
 8. S průvodcem nebo bez? – Bez. Na nejzajímavější místa tě stejně vždycky dovede náhoda.
 9. Nejzajímavější jídlo na cestách? – Ovčí mozek k snídanim v Íránu, podávaný v celých hlavách s odklápěcím vrškem lebky. Když se to posolilo, bylo to super na topince, jenom kdyby ta ovce tak blbě nekoukala…
 10. Nejkurióznější zážitek? – To jsem byl třetí den na CouchSurfingu v mexickém Cancúnu a můj hostitel mi říká, že jeho přítelkyně se konečně sexuálně otevřela, že chce experimentovat a jestli bych prý s nima nešel do trojky.
 11. Kolik zemí máš na kontě? -46
 12. Kde se ti nejvíce líbilo? – V Kolumbii.
 13. Nejoblíbenější místo v ČR? Praha a jihomoravské vinohrady. 
 14. Co bys dovezl do ČR? Snad někdy ještě sebe, pořád v jednom kuse.
 15. Co bys vyvezl z ČR? Pivo a slivovici, ale snad nám tam ještě taky nějaká zůstane.
 16. Čeho už bylo dost? – Zimy, takže letos jsem naštěstí žádnou neměl.
 17. Když ne v ČR, tak kde? V létě v Kanadě, v zimě v Kolumbii
 18. Pět věcí, které si jako první zabalíš? Telefon, nepromokavou bundu, švýcarský nůž (s otvírakem na víno, samozřejmě), hamaku a peněženku.
 19. Máš nějaký cestovatelský hack? Tisknu si falešné zpáteční letenky a výpisy z banky abych dostal víza i bez peněz…

  Večeřím ve svojí hamace během nádherného rudého západu slunce v Puerto López. Až dojím, ještě skočím na chvíli do vln Pacifiku, dopisu zbytek rumu, co se mi válí v tašce, přečtu si knížku a pak se natáhnu a dokud neusnu, budu pozorovat hvězdy. Život na cestě je plný malých slastí jako tenhle večer.
 20. Tvůj nejdelší let? Shanghai – Anchorage, 2 přestupy, celý Pacifik ale stejně jsem doletěl ještě ten den – Možná proto, že mého 16. srpna 2015 trvalo 43 hodin.
 21. Spíš v letadle? Za celou cestu jsem letěl jenom dvakrát, tak jsem vždycky nalepený na okénku, abych si to za ty prachy náležitě užil!
 22. Co posloucháš na cestách? Všechno možné, snažím se tak vstřebávat místní vlivy, takže teď je to hodně Calle 13 a brazilských bosa nov. Poslední dobou jezdím taky hodně v noci a to si pak pouštím klasiku – nejradší mám Dvořáka.
 23. Můžeme tě někde sledovat? Jako I, Cycleast mě najdete na Facebooku a YouTube a pod icycleast mám Twitter a Instagram, které jsou v angličtině. No a když máš hodně času, na mém blogu icycleast.cz jsem už nstřádal docela slušnou dávku čtení…
Na pivu v čínském Aksu, v provincii Šin-Ťiang.

Mrkněte i na odpovědi lidí před Matějem. Také stojí za přečtení: Rychlé otázky.

Na palubě „Ladybug“, jak jsem pokřil svoji loďku. Karibské slunce bylo tak silné, že jsem musel nasadit image beduína.
Po třináctidenní vánici na vrcholu průsmyku Tonmurun v Kyrgyzstánu na Pamir Highway jsem silnici víceméně jenom tušil podle kompasu. Na druhé straně mě čekala Čína.
Na schodech mayské pyramidy v TIkalu. Guatemala, březen 2016.

 

Ve šlépejích klasických objevitelů: foto s domorodci. Poušť Namak, Írán, březen 2015.
Reklama na svobodu na kole. Nekonečná rovná cesta skrz chladnou poušť někde v Íránu.