Dnes to nebude o velkém povídání, bude to spíše o koukání na obrázky map v trochu nezvyklém pojetí. Přesuneme pár zemí, koukneme, jak jsou vlastně ve skutečnosti veliké a jak nám mapy kecají. Budete velmi překvapení.
To, co vidíte v atlasech anebo na Google mapách, je značně zkreslené. Když si vezmeme například takové Grónsko, na mapě vypadá, že je skoro stejně velké jako celá Afrika a ve skutečnosti by zabíralo sotva 7 % tohoto kontinentu.
Ptáte se, proč je to v mapách špatně? Důvodem je Mercartova projekce. Vysvětlováním vás zatěžovat nebudu. Lepší je se kouknou na toto krátké video, vše se z toho dá hezky pochopit.
V zásadě jde ale o to, že čím blíž jste k rovníku, tak tím mají země reálnější rozměry. Čím jste dál, tím na mapě rostou. To je přesně ta příčina, proč Grónsko je tak veliké (je celkem na severu) a proč Afrika je ve skutečnosti daleko, větší než jak ji vidíme na mapě (je blízko rovníku).
Prokrastinace může začít!
#1 Není to takový obr, jak si myslíme (Grónsko v Africe)
#2 Párty v Africe – je daleko větší, než si myslíme (Indie, Čína a USA)
#3 Od severu až k rovníku (Česká republika)
#4 Skutečná velikost aneb na rovníku se přizná barva (Rusko, Kanada, Čína, USA a Austrálie)
#5 Británie není tak velká, jak to vypadá (Madagaskar, Velká Británie a Nový Zéland)
#6 Skrytý obr v Africe a jeho dávný koloniální pán (Demokratická republika Kongo a Belgie)
#7 Evropa je vážně drobek (Mexiko a Indie)
#8 Kontinent, o kterém nikdo nic neví, na návštěvě Evropy (Antarktida)
#9 Na závěr jedno svižné video, kde je ještě více příkladů
Až si mapy budete v práci prohlížet a nachytá vás při tom šéf, nikam nepřeklikávejte, žádný průser nehrozí. V klidu mu to ukažte a můžete si být jistí, že ho to bude také zajímat. Tady je na ně odkaz.